Port Stanley (Falklandy) / Zámořské území Velké Británie
Na západním pobřeží Východního ostrova Falklandských (nebo také Malvinských) ostrovů v jižním Atlantiku leží hlavní město souostroví, Stanley. Stanley je jediným městem na bezmála 800 ostrovech a je domovem asi 2 z necelých 3 tisíc obyvatel Falkland.
Stanley bylo založeno v roce 1843 a o dva roky později se stalo hlavním městem ostrova – tuto roli převzalo od severně položeného Port Louis. Díky svému hlubokomořskému přístavu osídlení rychle rostlo a brzy se stalo známým především jako místo, kde se opravují lodě proplouvající Magellanovou úžinou, později pak jako základna lovců velryb a tuleňů v jižním Atlantiku a na Antarktidě. Stanley sehrálo svou roli v bitvách první i druhé světové války, proslulo však především válkou o Falklandské ostrovy z roku 1982, kdy bylo několik týdnů okupováno argentinskými vojsky. Dnes Stanley těží z rybolovu a také turismu.
Katedrála Christ Church byla vystavěna na konci 19. století a je nejjižnějším anglikánským kostelem na světě. Stojí nedaleko oblouku z kostic modrých velryb, který dominuje nábřeží města. V roce 1845 byl vystavěn Vládní dům, od poloviny 19. století rezidence guvernéra ostrovů. Ve městě je možné prohlédnout si řadu válečných pomníků a při odlivu je odsud vidět na dvacet vraků lodí.
Zájemci o námořní objevy, přírodní historii oblasti, válku o Falklandy a antarktické dědictví by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea Falklandských ostrovů. Najdou tady mimo jiné také interaktivní místnost, zaměřenou na příběhy ostrovanů z roku 1982.
Jen co by kamenem dohodil od Stanley, leží zátoka Gypsy, domov kolonie tučňáků magellanských. Mys Pembroke je nejvýchodnějším bodem Falklandských ostrovů a k nebi se tady vypíná 18 metrů vysoký maják z poloviny 19. století.
Příznivci golfu si mohou odpálit pár míčků na místním golfovém hřišti. Městem vede historická stezka, na které je možné dozvědět se o městě ještě víc. Mapky jsou k dostání v informačním středisku.
Stanley má několik obchodů i restaurací a za ochutnání určitě stojí místní jehněčí – v jednoduchých sendvičích nebo bohatých hlavních chodech. Samozřejmostí jsou čerstvé ryby a mořské plody a typickou záležitostí Falkland pak takzvané „smoko“ – talíř plný domácích koláčů, sušenek a dalších sladkých dobrot, podávaný s kávou a čajem.
Kdo si chce odvézt tematický suvenýr, měl by si koupit tučňáka – na triku, čepici, propisce nebo na čajové podložce.
Místa, která stojí za to vidět
Falkland Islands Museum – Seznamte se s historií i přírodou souostroví a také známou válkou o Falklandské ostrovy v zajímavém a interaktivním muzeu.
Government House – Prohlédněte si sídlo guvernérů z poloviny 19. století, kde pobýval během své slavné expedice Sir Ernest Shlackleton.
Christ Church Cathedral – Obdivujte nejjižnější anglikánský kostel na světě i známý oblouk z kostic modrých velryb.
Gypsy Cove – Pozorujte tučňáky magellanské v zátoce jen pár kilometrů od města.
Cape Pembroke – Vyrazte na nejvýchodnější místo Falklandských ostrovů s 18metrovým majákem z poloviny 19. století.
Stanley Harbour Maritime History Trail – Vyzvedněte si mapku Stanley a navštivte ta nejzajímavější místa ve městě.
Místa, která stojí za to vidět
Plavby do Port Stanley
Argentina, Uruguay, Zámořské území Velké Británie, Chile z Buenos Aires na lodi Celebrity Equinox
Loď: | Celebrity Equinox |
---|---|
Trasa: | Argentina, Uruguay, Zámořské území Velké Británie, Chile |
Nalodění a vylodění: | Buenos Aires, Argentina |
Trvání: | 14 nocí |