Cairns / Austrálie
Na severovýchodním pobřeží Austrálie se na břehu Korálového moře rozkládá Cairns. Město, ležící na poloostrově Cape York ve státě Queensland, má asi 150 tisíc obyvatel.
Před příchodem britských osadníků byla oblast dnešního Cairns obydlena původním australským lidem Aboridžinců. Město jako takové, známé do té doby jako Battle Camp, bylo založeno v roce 1876 a nese jméno queenslandského guvernéra Williama Wellingtona Cairnse. Město, které mělo být servisní základnou zlatokopů na jejich cestě za bohatstvím, se stalo důležitým přístavem především pro export cukrové třtiny, zlata a dalších kovů a minerálů. Za druhé světové války bylo Cairns základnou spojeneckých operací v Pacifiku, dnes je pro své tropické klima a přírodní bohatství vyhledávanou turistickou destinací.
Jednou z největších atrakcí města je lanovka Skyrail Rainforest, která zájemce vyveze až nad vrcholky deštného lesa. Kdo se chce dozvědět více o původním australském lidu, může vyrazit do Kulturního parku Tjapukai. Aboridžinská (a jiná) díla pak vystavuje Cairnská regionální umělecká galerie.
V dosahu města leží celá řada hezkých pláží, koupání tady ale není vinou častého výskytu krokodýlů a smrtelně jedovaných medúz bezpečné. Bez obav je možné užít si vodní radovánky v umělé laguně na hezké Cairnské promenádě, lemované řadou barů a restaurací. Místní ZOO, známá jako Cairns Wildlife Dome, chová koaly, jež si tady návštěvníci dokonce mohou pochovat a nechat se s nimi vyfotit.
Cairns je považováno za bránu k Velkému bariérovému útesu, jednomu ze sedmi přírodních divů světa a největšímu žijícímu organismu planety, viditelnému dokonce z vesmíru. Více než 2 tisíce kilometrů dlouhý ekosystém složený z tisíců jednotlivých útesů a ostrovů je domovem nespočtu druhů tropických ryb, želv, korálů, delfínů i žraloků. Není tak divu, že výlety lodí s proskleným dnem nebo za potápěním či šnorchlováním jsou tady velmi populární.
Severozápadně od města leží Národní park Daintree s nádhernými plážemi, kaňony a horským tropickým deštným lesem. Jeho velká část je součástí celku známého jako Wet Tropics of Queensland. Obývá jej řada endemických rostlinných a živočišných druhů, a pro svoji nevyčíslitelnou hodnotu tak byl zapsán na seznam UNESCO.
Plošina Atherton je sídlem původních lidí, kteří si do dnešních dnů zachovali svoji identitu a kulturu. Návštěvníci sem míří za hustou sítí pěších treků, ale také za vodními sporty na umělém jezeře Tinaroo.
Ve městě se nachází hned několik pivovarů a ochutnávka místního zlatého moku určitě stojí za to. Chybu nikdo neudělá s čerstvými rybami a mořskými plody, vytaženými z bohatých místních vod, kdo chce zkusit něco exotičtějšího, může sáhnout po klokaním nebo krokodýlím mase.
Místa, která stojí za to vidět
Cairns Esplanade – Projděte se po hezké promenádě a užijte si bezpečné koupání v krásné umělé laguně s pláží.
Cairns Regional Art Gallery – Prohlédněte si díla (nejen) původního australského lidu Aboridžinců, z nichž někteří si dodnes zachovali svoji identitu a kulturu.
Great Barrier Reef – Vyrazte na průzkum nádherného korálového útesu, největšího žijícího organizmu na světě, viditelného dokonce z vesmíru.
Wet Tropics of Queensland – Nechte se okouzlit překrásným tropickým deštným pralesem, jenž je domovem mnoha endemických rostlin a živočichů.
Cairns Wildlife Dome – Zavítejte do 20 metrů vysoké skleněné kupole s mořskými krokodýly, barevnými papoušky a přítulnými koalami.
Skyrail Rainforest Cableway – Obdivujte tropický deštný les z jedinečné perspektivy ze 7,5 kilometrů dlouhé lanové dráhy.
Atherton Tableands – Navštivte některé z mnoha vodopádů a relaxujte u umělého jezera zasazeného do nádherné přírodní scenérie.
Místa, která stojí za to vidět
Plavby do Cairnsu
Nový Zéland, Austrálie, Indonésie z Aucklandu na lodi Norwegian Sun
Loď: | Norwegian Sun |
---|---|
Trasa: | Nový Zéland, Austrálie, Indonésie |
Nalodění: | Auckland, Nový Zéland |
Vylodění: | Benoa (Bali), Indonésie |
Trvání: | 16 nocí |