Velikonoční ostrov (Rapa Nui)

Plavby v okolí

Velikonoční ostrov (Rapa Nui) / Chile

V jižním Tichém oceánu leží 3 500 kilometrů od břehů Jižní Ameriky vulkanický Velikonoční ostrov. Nevelký polynéský ostrov, patřící Chile, je jedním z od civilizace nejvzdálenějších obydlených ostrovů na světě. Na ostrově žije asi 7 tisíc lidí, necelá polovina z nich se hlásí k lidu Rapa Nui.

První lidé dorazili na Rapa Nui, jak se ostrovu říká v jazyce původních lidí, pravděpodobně kolem roku 1200. V roce 1722 na velikonoční neděli tady pod velením holandského průzkumníka Jacoba Roggeveena zakotvili první Evropané a dali mu jeho stávající název. Roku 1888 Velikonoční ostrov obsadilo Chile, jehož „speciálním územím“ je dodnes.

Ostrov ve tvaru trojúhelníku je asi 25 kilometrů dlouhý a 12 kilometrů široký a jeho nejvyšším bodem je hora Terevaka, tyčící se 507 metrů nad hladinu moře. V její blízkosti je hned několik sladkovodních kráterových jezer, kterým se říká „rano“. Velikonoční ostrov se může pochlubit řadou sopečných jeskyní a lávových trubic a milovníci geologie tady budou ve svém živlu.

Velikonoční ostrov ve světě proslul svými monumentálními kamennými sochami, „moai“, díky nimž byl zapsán na seznam UNESCO. Moai s obrovskými hlavami, často umístěných na masivních podstavcích, je na ostrově skoro 900 a z kamene je vysekali původní obyvatelé Rapa Nui mezi 13. – 16. stoletím.

Největší ze soch je známá jako „Paro“, váží 82 tun a měří skoro 10 metrů. Největší skupinou vzpřímených moai na ostrově je Ahu Tongariki, na pláži Anakena pak stojí první moai, zvednuté zpět na své podstavce v roce 1955 známým badatelem Thorem Heyerdahlem výhradně za použití lidské síly a dřevěných pák.

Hlavním městem ostrova je přístav Hanga Roa s centrální ulicí Avenida Atamu Tekena, lemovanou řadou hotelů, restaurací a kaváren. Kdo touží po vědění, neměl by si nechat ujít návštěvu Antropologického muzea Sebastiána Englerta se zajímavou expozicí na téma ostrova a jeho soch. Za krátkou prohlídku určitě stojí také hezký římskokatolický kostelík, zdobený nádhernými řezbami.

Sbírka petroglyfů Velikonočního ostrova je jednou z nejbohatších v celé Polynésii. Na návštěvníky tady čeká na 4 tisíce obrázků – Ptačího muže, mořské želvy a dalších světských i rituálních symbolů - vytesaných do kamene na asi tisícovce různých míst po celém ostrově.

Jen co by kamenem dohodil na jih od břehů Velikonočního ostrova, leží ostrůvky Motu Nui a Motu Iti, oblíbené zejména potápěči. Kdo chce raději zůstat na souši, může se po ostrovech, kde se zrodily kultura a ceremoniál Ptačího muže, projít pěšky a kochat se odsud nádhernými výhledy.

 

Místa, která stojí za to vidět

Ahu Tahai – Žasněte nad jedněmi z prvních soch moai, jednou z nejfotografovanějších skupin monolitů, jež se stala symbolem celého ostrova.

Ahu Akivi – Nenechte si ujít jedinou skupinu soch postavenou ve vnitrozemí ostrova a zároveň jedinou s obličeji otočenými na oceán.

Rano Raraku – Zavítejte do lomu, kde v průběhu staletí vzniklo na 900 majestátních moai, a prohlédněte si skoro čtyři stovky z nich, které na cestu na místo svého určení nikdy nevyrazily.

Rano Kau – Užijte si nádherné výhledy od jednoho z mála sladkovodních kráterových jezer Velikonočního ostrova.

Orongo Village – Navštivte vesnici na okraji vyhaslé sopky, obdivujte do kamene vysekané petroglyfy a nasajte mystickou atmosféru místa, které bylo v 16. století místem kultu Ptačího muže.

Terevaka Mount – Vystoupejte na nejvyšší bod Velikonočního ostrova, 507 metrů vysokou sopku, a užijte si panoramatické výhledy.

Hanga Roa – Projděte se hlavní ulicí města, navštivte místní muzeum i pěkný kostelík zdobený nádhernými dřevořezbami.

Motu Nui, Motu Iti – Vyrazte na mystické ostrůvky, kde kdysi vznikl kult Ptačího muže, a s bombou na zádech objevujte pestrý život pod hladinou oceánu.