Semarang (Jáva) / Indonésie
Semarang, hlavní a největší město provincie Střední Jáva, najdete na severním pobřeží ostrova. Za doby nizozemské koloniální nadvlády bylo město, které je dnes domovem téměř 2 milionů lidí, jedním z nejdůležitějších přístavů v oblasti. Když ho v roce 1678 Nizozemci oficiálně přebírali, byl Semarang jen malým sídlem s muslimskou částí, čínskou čtvrtí a nizozemskou pevností ve tvaru pětiúhelníku, která měla kolonizátory chránit před akcemi rebelů. Město bylo vystavěno v klasickém evropském stylu s kostelem v centru, širokými bulváry a ulicemi lemovanými nádhernými vilami.
Byli to právě Nizozemci, kteří v oblasti založili tabákové plantáže a vystavěli silnice a železnice, což Semarang proměnilo ve významné obchodní centrum. V 70. letech 19. století bylo město moderním sídlem s nemocnicí, kostely, hotely a výstavními domy podél hlavních ulic a rychle se rozrůstalo. Za druhé světové války bylo město po nějakou dobu okupováno Japonskem, aby po jejím skončení získalo nezávislost a stalo se metropolí jedné z jávských provincií.
Semarang se těší klimatu tropického deštného lesa s poměrně stabilními teplotami pohybujícími se kolem 28 stupňů a štědrým přísunem deště v podstatě po celý rok. I když si tedy většinou vystačíte s trikem s krátkými rukávy a kraťasy nebo sukní, pozor na návštěvy mešit, kde po vás může být vyžadován konzervativnější oděv.
Město není zrovna přední turistickou destinací, má však svoje vlastní kouzlo: moderní výškové budovy tady stojí bok po boku koloniální architektuře, čínské čtvrti a malým kampongům, tradičním asijským vesničkám. Turisté, kteří sem připlouvají na palubách výletních lodí, odsud většinou míří na jednodenní výlet do Borobuduru. Největší buddhistický chrámový komplex na světě byl vystavěn ve stínu dvou vulkánů už v 9. století, ve 14. století byl opuštěn a poté prošel několika rozsáhlými rekonstrukcemi. Dnes je zapsán na seznam UNESCO a patří mezi nejnavštěvovanější památky Indonésie.
Až se z jeho návštěvy vrátíte zpět do Semarangu, nezapomeňte ochutnat některý z místních tradičních pokrmů, jako je například Bandeng presto, pod tlakem vařená mléčná ryba. Semarang je někdy nazýván také „městem jamu“, je totiž důležitým producentem „jamu“, tradičních indonéských léčivých bylin oblíbených po celé zemi, které si s sebou můžete odvézt třeba jako suvenýr.
Místa, která stojí za to vidět
Semarang Old Town – Projděte se po starém městě mezi budovami vystavěnými za doby, kdy byla oblast pod nizozemským vlivem.
Lawang Sewu – Navštivte pozůstatek koloniální doby, nádhernou budovu „tisíce dveří“, a železniční muzeum, které dnes hostí.
Grand Masjid – Obdivujte majestátní mešitu a pak vystoupejte na její věž a užijte si pohled na Semarang z ptačí perspektivy.
Tugu Muda – Prohlédněte si 53 metrů vysoký „mladý monument“ postavený na památku padlým v Pětidenní bitvě za nezávislost Indonésie.
Kostel Blenduk - Poznejte ukázky nizozemské koloniální architektury, nejstarší kostel ve Střední Jávě, postavený ve tvaru řeckého kříže už v roce 1753.
Sam Poo Kong – Nenechte si ujít návštěvu nejstaršího čínského chrámu ve městě, jehož historie sahá až do roku 1416.
Borobudur – Podnikněte celodenní výlet do největšího buddhistického klášterního komplexu na světě a nechte se okouzlit unikátní architekturou starou stovky let.
Místa, která stojí za to vidět
Plavby do Semarangu
Singapur, Malajsie, Thajsko, Indonésie ze Singapuru na lodi Norwegian Sun
Loď: | Norwegian Sun |
---|---|
Trasa: | Singapur, Malajsie, Thajsko, Indonésie |
Nalodění: | Singapur, Singapur |
Vylodění: | Benoa (Bali), Indonésie |
Trvání: | 12 nocí |