Tortola (Britské Panenské ostrovy)
Tortola (Britské Panenské ostrovy)

Plavby v okolí

Tortola (Britské Panenské ostrovy) / Zámořské území Velké Británie

Západně od Dominikánské republiky a Portorika se v Karibském moři rozkládá Tortola, největší z Britských Panenských ostrovů. Ostrov dlouhý 19 a široký 5 kilometrů má asi 24 tisíc obyvatel, bezmála 10 tisíc jich žije v hlavním městě, Road Town.

Kryštof Kolumbus objevil Britské Panenské ostrovy při své druhé plavbě na americký kontinent a jejich největší ostrov pojmenoval Santa Ana. Souostroví se několikrát pokusili osídlit Španělé, jeho prvními obyvateli ale byli piráti. Na konci 16. století Britové založili na Tortole plantážnickou kolonii a ostrov začal prosperovat na pěstování cukrové třtiny. Poté, co byla v první polovině 19. století v Británii zakázána otrocká práce, řada bílých osadníků Tortolu opustila, roku 1867 ji pak zasáhlo silné zemětřesení, následované tsunami. V září 2017 byl ostrov silně poničen hurikánem Irma a z následků se vzpamatovává dodnes.

Road Town ve středu jižního pobřeží Tortoly je hlavním městem celého souostroví a pochlubit se může hezkým přístavem, posetým čluny i luxusními jachtami. Zájemci o historii by si neměli nechat ujít bývalou výrobnu cukru, vystavěnou v roce 1780 otroky. Výroba tady probíhala až do 40. let 20. století, dnes je zde zajímavé muzeum, kde je možné seznámit se s tím, jak život na Tortole vypadal v minulých staletích.

Malé muzeum sídlí také ve Starém vládním domě, budově původně z roku 1899, nebo v rezidenci loďaře Josepha Wilfreda Penna z roku 1911. Tam si návštěvníci mohou prohlédnout keramiku, kamenné nástroje, ale také artefakty z potopených lodí nebo plantážnické minulosti ostrova. Ve středu severního pobřeží se rozkládá Národní park Mount Healthy, kde jsou dodnes k vidění pozůstatky kamenného mlýna, využívaného v době pěstování cukrové třtiny.

Kdo dává přednost přírodě, může v Road Town zavítat do pěkné Botanické zahrady J. R. O´Neala s řadou tropických druhů rostlin nebo skleníkem s orchidejemi.

Největším lákadlem Tortoly jsou nepochybně bílé písčité pláže, lemující zejména jeho severní pobřeží. Mezi ty nejznámější patří Cane Garden Cove, Smuggler´s Cove, Apple Bay, Brewer’s Bay, Smuggler’s Cove, pláž Long Bay, Elizabeth nebo Josiah’s Bay – oblíbenými aktivitami jsou tady kromě opalování a koupání také vodní sporty: surfing a windsurfing, potápění nebo jízda na plachetnicích.

Jihozápad ostrova pokrývá zalesněná oblast Národního parku Sage Monutain, se svými 530 metry nejvyššího vrcholu ostrova a památky na sopečnou aktivitu, díky níž Tortola vznikla. Oblast je protkaná hustou sítí pěších treků, z nichž jsou nádherné výhledy na pohádkové zátoky.

Tortola je proslulá svým výtečným rumem, který je možné ochutnat třeba v palírně Calwood asi 10 kilometrů západně od Road Town. Rum se tady vyrábí už čtyři staletí v originálních budovách a na původních strojích, nezapomenutelný zážitek je tedy zaručen.

Místa, která stojí za to vidět

Lower Estate Sugar Works Museum – Nahlédněte do zajímavých dějin oblasti, kdy se na Tortole ve velkém pěstovala cukrová třtina.

R. O'Neal Botanic Gardens – Projděte se překrásnými botanickými zahradami a obdivujte tropické rostliny, orchideje, exotické ptáky i želvy.

Smuggler´s Cove – Užijte si skvělé koupání, šnorchlování a vodní sporty na překrásných bílých plážích Tortoly.

Sage Mountain National Park – Vyrazte na trek nádhernou krajinou okolo nejvyšší hory ostrova a kochejte se úchvatnými výhledy na pohádkové zátoky.

Calwood Rum Distillery – Ochutnejte vybraný karibský rum, vyráběný na originálních strojích ve 400 let staré palírně.

Mount Healthy National Park – Prohlédněte si pozůstatky kamenného větrného mlýna, využívaného v době plantážnictví.

Jost Van Dyke – Vyrazte na člunu na jeden z nejscéničtějších ostrovů souostroví, ležící jen 45 minut jízdy severozápadně od Tortoly.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Tortoly

Martinik, Zámořské společenství Francie, Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, , Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svatý Kryštof a Nevis z Fort-de-France, Martinik na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Martinik, Zámořské společenství Francie, Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, , Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svatý Kryštof a Nevis
Nalodění a vylodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

Guadeloupe, Zámořské společenství Francie, Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánská republika, Svatý Martin, Španělsko, Francie z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Guadeloupe, Zámořské společenství Francie, Antigua a Barbuda, Britské Panenské ostrovy, Dominikánská republika, Svatý Martin, Španělsko, Francie
Nalodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Vylodění: Marseille, Francie
Trvání: 17 nocí