Kralendijk (Bonaire)
Kralendijk (Bonaire)

Plavby v okolí

Kralendijk (Bonaire) / Zvláštní správní obvod Nizozemska

V jižním Karibiku leží na západním pobřeží ostrova Bonaire jen 80 kilometrů od Venezuely Kralendijk. Hlavní město a přístav ostrova, patřícího ke Karibskému Nizozemsku, má asi 3 tisíce stálých obyvatel.

Roku 1639 byla na místě dnešního Kralendijku vystavěna pevnost Oranje, která měla chránit přístav před napadením. V roce 1810 bylo na ostrově v těsné blízkosti pevnosti založeno britské osídlení a o 30 let později se město se dočkalo svého stávajícího názvu.

Hlavní nákupní ulicí Kralendijku je Kaya Grandi, lemovaná barevnou koloniální architekturou z doby 19. a 20. století. Zájemci o historii by si neměli nechat ujít návštěvu muzea Terramar se sbírkou archeologických nálezů, mušlí a starých fotek. Hezky zrekonstruovaná, přes 100 let stará koloniální budova dokumentuje 7 tisíc let dlouhou minulost osídlení karibských ostrovů.

Kdo chce, může si v návštěvnickém centru vyzvednout brožuru a vydat se na historickou procházku městem. Pevnost Oranje pochází ze 30. let 17. století a velitel ostrova tady žil až do roku 1837. Dnes tu sídlí soud a k vidění jsou děla z počátku 19. století a kamenný maják z roku 1932. Nejstarším kostelem ve městě je kostel svatého Bernarda, jehož historie sahá až do roku 1829. Památník Eleanor Roosvetlové pak připomíná návštěvu manželky prezidenta Spojených států za druhé světové války.

Laguna se slanou vodou Goto Meer v severozápadní části ostrova na území Národního parku Washington Slagbaai je domovem elegantních růžových plameňáků a jejich pozorování je tady populární aktivitou. V 90. letech 20. století vzniklo nedaleko od města Útočiště oslů: dnes tady žije na šest stovek těchto, svými majiteli většinou opuštěných zvířat, která si zájemci mohou pohladit nebo je nakrmit.

Na Rybí trh, vystavěný roku 1935, každý týden z Venezuely připlouvají čluny s čerstvým ovocem a zeleninou. Rukodělné výrobky, malby a další umělecké předměty místních autorů je pak možné nakoupit na trhu konajícím se na náměstí Wilhelmina.

Pobřeží Bonaire je lemované více než dvacítkou malých, ale hezkých pláží, tou nejbližší přístavu je pak veřejná pláž, známá jako Windsock, asi 1,5 kilometru jižně od centra. Zátoka Lac s pláží na východním pobřeží ostrova je ideální pro windsurfing nebo vyjížďky na kajacích.

Pobřeží ostrova je chráněno Národním mořským parkem Bonaire s korálovým útesem, obývaným nespočtem druhů ryb. Jen 5 minut jízdy člunem na západ od Kralendijku leží ostrůvek Klein Bonaire s nádhernými písečnými plážemi, oblíbeným hnízdištěm mořských želv. Destinace je rájem potápěčů a těch, co rádi prozkoumávají život pod mořskou hladinou se šnorchlem.

Specialitami Bonaire jsou pokrmy z invazivního perutýna nebo třeba polévka z kaktusu. Ten je možné ochutnat také ve formě nápoje, třeba tekibonu z kaktusu yatu, podobného tequille.

Místa, která stojí za to vidět

Kaya Grandi – Projděte se hlavní nákupní ulicí města, lemovanou hezkými koloniálními domy s barevnými fasádami z 19. a 20. století.

Terramar Museum – Nahlédněte do pestré minulosti karibského ostrova ve staletém domě se zajímavou sbírkou archeologických artefaktů i starých fotografií.

Donkey Sanctuary – Vyrazte na místo, které se díky Holanďance Marině Melis stalo útočištěm opuštěných oslů.

Washington Slagbaai National Park – Navštivte národní park v severozápadním cípu ostrova a pozorujte elegantní plameňáky, kteří se usídlili v místní laguně.

Wilhelmina Place – Nakupte rukodělné výrobky a umělecká díla místních autorů a odvezte si z Bonaire hezký suvenýr.

Klein Bonaire – Zajeďte si člunem na nedaleký ostrůvek s nádhernými písečnými plážemi a objevte bohatství života pod mořskou hladinou.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Kralendijku

USA, Aruba, Bonaire, Curacao, Dominika, Svatý Kryštof a Nevis ze San Juanu na lodi Rhapsody of the Seas

Loď: Rhapsody of the Seas
Trasa: USA, Aruba, Bonaire, Curacao, Dominika, Svatý Kryštof a Nevis
Nalodění a vylodění: San Juan (Portoriko), USA
Trvání: 8 nocí