Port Said / Egypt
Na severním pobřeží Egypta se na břehu Středozemního moře rozkládá Port Said. Město u severního ústí Suezského průplavu má bezmála 700 tisíc obyvatel.
Port Said byl založen v roce 1859 v době zahájení výstavby Suezského průplavu a záhy se stal globální metropolí, jíž zůstal až do první poloviny 20. století. Od roku 1902 bylo město důležitým přístavem pro export egyptské bavlny, o dva roky později byla otevřena železnice, která je spojila s Káhirou, a po první světové válce vzniklo na asijském břehu průplavu sesterské město Port Fuad. Následující období bylo bouřlivé: rok 1952 byl počátkem egyptské revoluce, o 4 roky později došlo k Suezské krizi a v 60. a 70. letech k několika válkám se sousedním Izraelem a evakuaci města. Po válce byl Port Said znovu osídlen a roku 1976 se stal bezcelním přístavem. Dnes je oblíbenou turistickou destinací, vyhledávanou zejména v letních měsících.
Port Said se může pochlubit řadou pěkných koloniálních staveb z 19. století i budov s dřevěnými balkony z počátku století 20. Obdivovat je návštěvníci mohou například při procházce po hezké nábřežní promenádě, táhnoucí se v délce 8 kilometrů a nabízející hezké výhledy na moře. Ty jsou také od majáku z roku 1869: mohutná stavba připomíná otevření Suezského průplavu a je první konstrukcí z vyztuženého betonu na světě. Památkou na doby, kdy byl Port Said kosmopolitním obchodním centrem, je pak bývalý obchodní dům Simon Arzt, zajímavá, dnes již nevyužívaná stavba v architektonickém stylu art deco.
Zájemci o historii by se neměli nechat ujít návštěvu Národního muzea Port Said, obsahujícího sbírku tisíců artefaktů, jež vypráví příběh města i celého Egypta. Kdo dává přednost válečným dějinám, může zavítat do Vojenského muzea se zajímavými expozicemi na téma Suezské krize a válek s Izraelem. Milovníky umění potěší Muzeum moderního umění v Egyptě s desítkami moderních a současných děl. Kousek od něj pak stojí zajímavý památník obětem Suezské krize, zkonstruovaný v podobě faraonského obelisku.
Pobřeží Port Saidu je lemované řadou nádherných soukromých i veřejných pláží, které jsou jedním z největších lákadel města, stejně jako plavba samotným, 193 kilometrů dlouhým průplavem.
Západně od přístavu se rozkládá jezero Manzala s ostrovem Tennis (nebo také Tinnis) s pozůstatky starověkého islámského města, opuštěného ve 12. století v době křižáckých válek. Stejným směrem pak leží Národní park a přírodní chráněná oblast Ashtoum el-Gamil, ideální místo pro pozorování migrujících ptáků.
Port Said je branou do 200 kilometrů vzdálené Káhiry s jedinečnými historickými mešitami, prastarými kostely, skvělými muzei, jedním z největších tržišť světa… a hlavně unikátními pyramidami, jejichž prohlídku by si nikdo neměl nechat ujít.
Egyptská kuchyně je kombinací těch nejlepších chutí Středního východu. Mezi oblíbené speciality patří foul (pokrmy z fazolí), pečený holub, kebab nebo humus.
Místa, která stojí za to vidět
- Waterfront Quarter – Projděte se po hezké nábřežní promenádě, lemované koloniálními stavbami z konce 19. a počátku 20. století.
- Port Said Martyrs Memorial - Připomeňte si události Suezské krize u památníku v podobě faraonského obelisku.
- Lighthouse of Port Said – Obdivujte nádherné výhledy od majestátního majáku z roku 1869, první stavby z vyztuženého betonu na světě.
- Port Said National Museum – Nahlédněte do zajímavé historie města na severním konci 193 kilometrů dlouhého průplavu, spojujícího Středozemní s Rudým mořem.
- Tennis Island – Nenechte si ujít prohlídku opuštěného starověkého islámského města, ležícího na ostrově jezera Manzala.
- Ashtoum el-Gamil National Park – Pozorujte migrující ptáky v hezkém národním parku západně od města.
- Cairo – Vydejte se do rušné metropole a obdivujte prastaré mešity, starověké kostely a dech beroucí pyramidy.