Casablanca
Casablanca

Plavby v okolí

Casablanca / Maroko

Casablanka je s více jak 3,5 mil. obyvatel největším městem Maroka i nejživějším a nejdůležitějším přístavem zemí Maghrebu. Tato kosmopolitní metropole na březích Atlantiku vděčí za svůj fenomenální rozvoj Francii, jejíž bývalá přítomnost je viditelná takřka na každém kroku. Přestože je její historie velice dlouhá, významně se začala rozvíjet až ve 20. stol. a svým vzhledem i atmosférou spíše připomíná jihoevropská města.   

V 10. stol. př. n. l. byla celá oblast osídlena Berbery, kteří zde založili první osadu jménem Anfa. V nadcházejících staletích ji využívali Féničané i Římané jako přístav, ovšem další historie je poměrně nejasná. Zmínky pocházejí až z 8. stol., kdy byla Anfa součástí prosperujícího berberského království Barghawata. To bylo v r. 1068 dobyto Almoravidy, s jejichž pomocí se celá oblast islamizovala. Anfa získala krátkou nezávislost ještě na začátku 15. stol., kdy se vedle prosperujícího přístavu stala i základnou pro piráty útočící na portugalské pobřeží. V r. 1468 ovšem Portugalcům došla trpělivost a Anfu v podstatě zničili. Na jejích ruinách následně vybudovali vojenskou pevnost a město, které se kolem ní vytvořilo, pojmenovali Casa Ranca („bílý dům“). Portugalci zde vydrželi až do r. 1755, kdy byla celá oblast zničena zemětřesením, podobně jako jejich hlavní město Lisabon. Nově zvolený sultán Sidi Mohamed III. město nechal zrekonstruovat a přejmenovat na Dar el Baida („bílý dům“). Španělé mu poté v r. 1781 vrátili španělskou obdobu jména – Casa Blanca. Ještě v r. 1906 měla Casablanca pouhých 20 tisíc obyvatel, ale o rok později zde zakotvili Francouzi a ustanovili protektorát. Hlavním obchodním centrem byl Fes a hlavním přístavem byl Tanger. Vše by zůstalo při starém, kdyby Tanger nebyl v mezinárodních rukou. Nutnost nezávislé koloniální správy přinutila Francii hledat novou základnu, kterou se tedy stala Casablanca. Začala zde obrovská výstavba ve stylu art deco, kterým je město proslavené. Široké bulváry, hotely, butiky i restaurace dělají z Casablanky „evropské město“. Nechybí ovšem ani typická medína s úzkými uličkami nebo obrovská mešita Hassana II. tyčící se nad Atlantikem, jež se stala novodobým symbolem města.

Asi 90 km od Casablanky leží hlavní město Maroka Rabat. Přestože může oproti Casablance působit trochu provinčním dojmem, nacházejí se tady některé z nejstarších a nejcennějších památek Maroka. Prohlídka historického bohatství, mezi které patří starověké sídliště Chellah, rabatská kasba nebo nedokončená Hassanova mešita v kombinaci s příjemnými plážemi dělají z Rabatu město, které by žádný návštěvník neměl vynechat.   

 Stojí za to vidět:

- Casablanca – medína

- Casablanca – mešita Hassana II.

- Casablanca – náměstí Mohammeda V.

- Rabat – pevnost Kasbah

- Rabat – Hasanova mešita

- Rabat – Chellah

 

Vychutnejte si místní speciality…

Harira – tradiční ostrá fazolová polévka

Tajine – dušené maso různých druhů v hliněné nádobě s pokličkou

Kuskus – napařená krupice s masem a zeleninou

Mhencha – prstence plněné mandlemi a obalené v medu

Mátový čaj

Arganový olej

Casablanca


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Casablancy

Španělsko, Portugalsko, Maroko z Tenerife na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Maroko
Nalodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 5 nocí

Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie z Tenerife na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie
Nalodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Vylodění: Savona, Itálie
Trvání: 7 nocí

Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie z Las Palmas na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Maroko, Francie, Itálie
Nalodění: Las Palmas (Gran Canaria), Španělsko
Vylodění: Savona, Itálie
Trvání: 8 nocí