Waterford

Plavby v okolí

Waterford / Irsko

V jihovýchodní části Irska se na břehu řeky Suir u jejího ústí do kanálu svatého Jiří, oddělujícího zemi od Velké Británie, rozkládá Waterford. Město v provincii Munster má asi 50 tisíc obyvatel, a je tak pátým nejlidnatějším v celém Irsku.

Město bylo založeno Vikingy v roce 914, ve druhé polovině 12. století pak vládu nad ním převzal Jindřich II. Anglický a Waterford se stal spolu s Dublinem královským městem. V průběhu celého středověku byl Waterford po hlavním městě Irska druhým nejdůležitějším sídlem země, dobou jeho největší prosperity bylo ale 18. století, z níž pochází také většina jeho architektonických památek. Nejvýznamnějšími ekonomickými aktivitami se staly sklářství a výroba lodí a ve 20. letech 20. století si město zahrálo svoji roli v irské občanské válce. Waterford zůstává hlavním námořním přístavem země a svým návštěvníkům má určitě co nabídnout.

Waterford je nejstarším městem Irska, a tak se tady na co mají těšit především příznivci historie, na které tady dodnes čeká starověké opevněné centrum, zvané Vikingský trojúhelník, lemované původními hradbami z 10. století. Úzké klikaté uličky, starověkou architekturu a hezká náměstí si přitom mohou projít jak samostatně, tak také v rámci pravidelně organizovaných prohlídek s průvodcem.

Reginaldova věž, pojmenovaná po zakladateli města Ragnallovi, byla vybudována kolem roku 1003 a je nejstarší městskou civilní památkou v Irsku a údajně také vůbec první, při jejíž stavbě byla použita malta. Na její vrchol vede úzké točité schodiště a otevírají se odsud nádherné výhledy na město. Biskupský palác z 18. století pak reprezentuje dobu gregoriánskou a místní muzeum je domovem takových pokladů, jako jsou 300 let stará malba Waterfordu nebo pramen vlasů Napoleona Bonaparte.

Kdo se chce o historii nejstaršího irského města dozvědět více, neměl by si nechat ujít zajímavé sbírky Waterfordského muzea pokladů. Milovníci umění pak mohou zavítat do Městské umělecké galerie Waterfordu, která hostí sbírku více než 200 maleb od irských i zahraničních umělců.

Už v roce 1783 byla založena dodnes funkční sklárna Waterford Crystal, s jejíž historií i současností se zájemci mohou seznámit v rámci komentované prohlídky. Kdo si chce od památek na chvíli odpočinout, může vyrazit do Lidového parku, největšího a nejhezčího v celém městě.

Asi 25 kilometrů jihozápadně do Waterfordu se rozkládá globální geopark Měděné pobřeží, zapsaný dokonce na seznam UNESCO. Pojmenován byl podle kovu, který se tady před více než 200 lety těžil, původ místních hornin však sahá až do doby ledové. Také na západ od starověkého města se nachází hory Comeragh se sítí pěších treků nádhernou krajinou, v níž je prý ukrytý zlatý poklad.

Ani milovníci gastronomie nepřijdou na jihu Irska zkrátka, i když specialita Waterfordu je možná trochu netradiční. Říká se jí blaa a její receptura je dokonce chráněná. Načechrané pečivo z bílé mouky se totiž doslova rozplývá na jazyku, zvláště pak když se k němu přidají domácí džemy, pomazánky nebo sýry, zakoupené třeba na farmářském trhu na Jenkin´s Lane.

Místa, která stojí za to vidět

Reginald´s Tower – Užijte si výhledy z historické kamenné věže z počátku 11. století, nejstarší v Irsku.

Bishop´s Palace - Prohlédněte si zajímavou sbírku městského muzea v nádherném gregoriánském paláci z 18. století.

Waterford Museum of Treasures – Seznamte se s tisíciletou historií města, založeného Vikingy, po stovky let druhého nejdůležitějšího v Irsku.

Waterford Crystal - Navštivte sklárnu z roku 1783 a odvezte si jedinečný suvenýr, který město reprezentuje už více než 200 let. 

Copper Coast – Nenechte si ujít nádherné pláže stovky milionů let starého pobřeží, zapsaného na seznam UNESCO.

Waterford Municipal Art Gallery - Prohlédněte si díla slavných irských i zahraničních umělců v hezké galerii.

Comeragh Mountains - Nechte se okouzlit nádhernou scenérií při pěším treku horami západně od starověkého města.


Plavby do Waterfordu