Reykjavik
Reykjavik

Plavby v okolí

Reykjavik / Island

Reykjavík ležící v zálivu Faxaflói na jihozápadě Islandu je hlavním a největším městem země. Kromě toho, že jde o nejseverněji položené hlavní město světa, je Reykjavík v rámci Evropy také městem nejzápadnějším. Jeho poloha může za to, že jsou zde letní noci velmi světlé a slunce téměř nezapadá, zatímco v zimě si místní usedlíci „užívají“ pouze 4 hodiny slunečního svitu denně. Metropole omývaná Atlantským oceánem je v současnosti domovem pro necelých 136 tisíc obyvatel, což jsou celé dvě třetiny všech obyvatel ostrova.   

 

Reykjavík byl založen vikingským osadníkem Ingólfrem Arnarssonem v roce 874. Ten mu také dal jméno znamenající v překladu „kouřící zátoka“, které odkazovalo na horké prameny a gejzíry v blízkém okolí. Osada se ale začala rozvíjet až po založení augustiniánského kláštera v roku 1226 na nedalekém ostrově Víðey. V 18. stol. zde byla vybudována křesťanská katedrála a ve stejné době se město stalo důležitým obchodním a námořním centrem. Roku 1786 získal Reykjavík městská práva a od roku 1845 zde začal pravidelně zasedat Althing, islandský parlament, který se sem přesunul z parku Thingvellir. Od roku 1904 byl Reykjavík oficiálním sídlem vlády a o 7 let později zde byla založena univerzita. Po vyhlášení nezávislého státu v roce 1944 se Reykjavík automaticky stal jeho hlavním městem. Tak jako v minulosti je i dnes pro ekonomiku města důležitý hlavně rybolov, konzervárenský a lehký průmysl a samozřejmě i rostoucí turistický ruch.

 

Reykjavík je udržované, příjemné a čisté město a nabízí celou řadu zajímavostí. Vedle architektonicky pozoruhodné budovy radnice a kulturního centra Nordic House by nikdo neměl vynechat návštěvu moderního kostela Hallgrímskirkja s fasádou připomínající obrovské varhany. Velice pestrá je i nabídka muzeí. Mezi nimi vévodí národní muzeum či muzeum penisů s největší sbírkou zvířecích penisů na světě. Město je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu tzv. „zlatého okruhu“, který zahrnuje tři nejvýznamnější přírodní atrakce v okolí města. Mezi ně patří nádherný kaskádovitý vodopád Gullfoss, slavný gejzír Geysir i národní park Thingvellir, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.       

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Reykjavík – radnice
  • Reykjavík – kostel Hallgrímskirkja
  • vodopád Gullfoss
  • národní park Thingvellir
  • gejzír Geysir

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sild – nakládaný slaneček

Harðfiskur – na vzduchu sušené tresčí maso, často podávané s máslem a chlebem

Lundi – uzený nebo grilovaný papuchalk

Polévky – humří či jehněčí

Lékořice – ve všech podobách (želé, bonbóny, v čokoládě,…)

Brennivín – národní nápoj, pálenka z brambor a kmínu

Pivo – značky Egil´s, Thule nebo Viking


Místa, která stojí za to vidět