Bergen

Bergen / Norsko

Bergen ležící v jihozápadní části norského pobřeží je často díky své poloze nazýván „branou norských fjordů“. Zároveň je se svými přibližně 250 tisíci obyvateli druhým největším městem v zemi a také významným kulturním, průmyslovým i turistickým centrem.

Město založil král Olav Kyrre, syn Haralda Hardråda – zakladatele Osla, v r. 1070 pod názvem Bjorgvin. Jméno vychází ze staronorského spojení slov „bjorg“ znamenající hora a „vin“ znamenající louka, což odkazuje na polohu města na rovině mezi sedmi horami, které dnes tvoří panoráma Bergenu. Velkého významu město nabylo ve 13. stol. V r. 1217 se totiž místo Trondheimu stalo hlavním centrem celého království. Tento titul Bergenu zůstal až do r. 1299, kdy jej definitivně vystřídalo Oslo. Přesto Bergen svou důležitost neztratil. Jako významné kupecké město se záhy stal členem obchodního spolku Hanza, kde obchodovali výhradně němečtí kupci, kteří zde působili až do 16. stol. Připomíná je dnes jedinečná čtvrť Bryggen s barevnými dřevěnými hanzovními domy, které se staly symbolem města i součástí světového dědictví UNESCO. Díky vyspělému obchodu a loďařství byl Bergen největším městem severní Evropy až do 17. stol., do 19. stol. i největším městem Norska. Po odchodu německých kupců ovšem ekonomika města začala upadat. Situaci nepomohlo ani několik velkých požárů, které snadno zdevastovaly dřevěné stavby historického centra. Poslední velkou katastrofou byl v r. 1944 výbuch německé lodi naložené výbušninami kotvící u pevnosti Bergenhus.

Město se ovšem ze všech těchto katastrof velice rychle vzpamatovalo a dnes patří mezi nejvýznamnější kulturní i historická centra Norska. Vedle čtvrti Bryggen ležící u starého přístavu Vågen se v centru dochovaly i zbytky gotické pevnosti Bergenhus, která ve 13. stol. sloužila jako královské sídlo. Dominantou je monumentální gotický sál Haakonshalle, který nechal postavit král Haakon pro svatbu svého syna. Řada turistů míří i do bergenského akvária, které se řadí k nejlepším ve skandinávských zemích, či na známou vyhlídku Fløien. Ta leží na stejnojmenném kopci 320 m nad městem a je z ní nádherný výhled na historické centrum i do dalekého okolí.

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Bryggen s hanzovními domy
  • katedrála Domkirken
  • přístav Vågen
  • zubačka a vyhlídka z Fløien

 

Vychutnejte si místní speciality…

  • Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům
  • Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin
  • Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka
  • Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem
  • Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou
  • Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Bergenu

Německo, Norsko z Warnemünde na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Německo, Norsko
Nalodění: Warnemünde, Německo
Vylodění: Hamburk, Německo
Trvání: 6 nocí

Německo, Norsko, Belgie, Francie, Velká Británie z Warnemünde na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Německo, Norsko, Belgie, Francie, Velká Británie
Nalodění: Warnemünde, Německo
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 10 nocí