Stavanger
Stavanger

Plavby v okolí

Stavanger / Norsko

Region Stavanger leží na jihozápadním pobřeží Norska nedaleko Bergenu. Jeho území plné jezer, přímořských rovin, ale i hor a fjordů z něj dělá jednu z nejpřitažlivějších oblastí země. Samotné město Stavanger je správním centrem kraje Rogaland a se svými 130 tisíci obyvatel i čtvrtým největším městem Norska. Přes svou průmyslovou tvář je zároveň i zajímavou historickou lokalitou, která byla v r. 2008 zvolena hlavním evropským městem kultury.   

Historie Stavangeru sahá až do doby Vikingů. Do r. 1125, kdy zde byla vystavěna katedrála, byl ale jen obyčejnou rybářskou vesnicí. O 300 let později získal městská práva a postupně se začal rozrůstat. Díky hojnosti sleďů a dalších ryb v okolních vodách se z něj postupně stal důležitý přístav. S průmyslovou revolucí se v 19. stol. vedle rybolovu začal rozvíjet i průmysl konzervárenský. V době největšího rozmachu ve městě fungovalo až 70 konzerváren. Ovšem nejvýznamnějším mezníkem byla pro Stavanger 60. léta 20. stol. V té době byla na pobřeží objevena ropa, která městu přinesla značné bohatství i přezdívku „hlavní norské město ropy“.

Rybolov, ropný průmysl a zpracování sardinek vévodí místní ekonomice dodnes, přesto se Stavangeru podařilo zachovat mnohé ze své historické krásy. Město se pyšní zejména historickou čtvrtí zvanou Gamle („starý“) Stavanger s dřevěnými barevnými domky z 19. stol. a křivolakými dlážděnými uličkami. Nejvýznamnější památkou je ovšem katedrála Domkirke patřící k nejstarším v Norsku. Románská stavba z 12. stol. byla zasvěcena sv. Swithunovi, patronovi města. Nikdo by neměl vynechat ani městská muzea, mezi nejzajímavější patří např. konzervárenské, ropné či námořní muzeum.  

Milovníky přírody jistě nadchne okolní příroda plná jezer, která jsou oblíbenou rekreační zónou. V dostupné vzdálenosti je i jedna z největších norských přírodních a turistických atrakcí – Preikestolen („Kazatelna“). Obrovský kvádrovitý skalní blok vysunutý ze svislé skalní stěny, který se tyčí ve výšce 604 m nad hladinou Lysefjordu.

Místa, která stojí za to vidět:

- Gamle Stavanger

- katedrála Domkirke

- Lysefjord

- Preikestolen

 

Vychutnejte si místní speciality…

Carassau – místní chléb, který se podává snad ke všem pokrmům

Akevitt – tradiční pálenka z brambor a bylin

Brunost – karamelový sýr, originálně vyráběný z kozího mléka

Uzený losos – často podávaný na tmavém chlebu s máslem

Brun saus – omáčka s masovými kroketami, rybími knedlíčky a klobásou

Gravetlaks – losos marinovaný v soli, cukru, pažitce a koňaku


Místa, která stojí za to vidět