Inverness (Skotsko)
Inverness (Skotsko)

Plavby v okolí

Inverness (Skotsko) / Velká Británie

Na severovýchodním pobřeží Skotska tam, kde se řeka Ness vlévá do fjordu Moray, se rozkládá Inverness. Největší a kulturní hlavní město Skotské vysočiny má asi 70 tisíc obyvatel a je jedním z nejrychleji rostoucích měst v Evropě.

Dějiny Inverness, v překladu „ústí řeky Ness“, spadají nejpozději do doby 6. století a už v 11. století tady stával hrad. Strategická poloha Inverness způsobila, že se v jeho blízkosti odehrála celá řada důležitých bitev mezi náčelníky Vysočiny a Korunou. V 17. století nechal generál a státník Oliver Cromwell vystavět za hranicemi města rozsáhlou citadelu, ze které se do dnešních dní dochovala už jen hodinová věž. Od konce 17. do poloviny 18. století hrálo Inverness důležitou roli v jakobitském povstání, dnes je podle několika nezávislých studií „nejšťastnějším“ městem Skotka a druhým „nejšťastnějším“ v celé Británii. Menší lodě mohou kotvit přímo v Inverness, přístavem pro ty větší je ale 5tisícové město Invergordon v sousedním fjordu Cromarty.

Inverness se může pochlubit hezkým Starým městem s řadou historických staveb. Katedrála zasvěcená svatému Ondřejovi byla vybudována v 19. století, Starý vysoký kostel pak pochází ze století 18. (jeho věž dokonce ze středověku), a je tak nejstarším v celém Inverness.

Invernesský hrad z červeného pískovce vznikl na místě středověké pevnosti v roce 1835, už v tomto období byly oblíbeným cílem procházek také ostrovy na řece Ness, spojené s pevninou i navzájem několika mosty. Nedaleko odsud se v parku Bught rozprostírá hezká botanická zahrada, kdo se chce místo rostlin dozvědět více o historii města a Skotské vysočiny, může navštívit moderní Muzeum a uměleckou galerii Inverness.

Západně od centra města se k nebi do výšky 240 metrů nad mořem tyčí kopec Craig Phadraig, bývalá gaelská pevnost. Snadná procházka po lesní cestě zavede zájemce až na vrchol s pěknými rozhledy na řeku i celé Inverness.

Naopak východně od Inverness leží Culloden, který se v roce 1746 stal dějištěm významné bitvy jakobitského povstání. Dnes tady fanoušci vojenské historie najdou informační centrum s interaktivní expozicí. Kdo bude pokračovat ještě o trochu dál, narazí na 600 let starý hrad Cawdor, vystavěný podle legendy kolem trnového stromu.

Ani ti, kdo vždy toužili spatřit lochnesskou příšeru, známou jako Nessie, to nebudou mít z Inverness daleko: bezmála 40 kilometrů dlouhé sladkovodní jezero leží jen kousek odsud. Na jeho břehu stojí romantické ruiny tisíc let starého hradu Urquhart a 5patrová věž, ze které se otevírají nádherné výhledy na celou vodní plochu.

Ochutnat typické skotské speciality je v Inverness povinností: ať už jsou to známé haggis, mleté skopové srdce, játra a plíce vařené v ovčím žaludku a tradičně servírované s whisky, neeps and tatties, bramborová kaše s tuřínem, nebo černý puding, krvavá klobása s ovesnou kaší.

Místa, která stojí za to vidět

Inverness Cathedral - Prohlédněte si nádherné interiéry viktoriánské katedrály z červeného pískovce, vybudované v polovině 19. století.

Craig Phadraig - Vystoupejte k bývalé gaelské pevnosti a kochejte se překrásnými výhledy na město i řeku Ness.

Inverness Museum and Art Gallery - Prostřednictvím zajímavých expozic poznejte historii, tradice i umění Skotské vysočiny.

Loch Ness – Nechte se okouzlit romantickou zříceninou hradu Urquhart a na vyhlídkové plošině si počkejte na legendární lochnesskou příšeru. 

Cawdor Castle – Obdivujte trnový strom, kolem něhož byl před 600 lety vystavěn hrad, jenž si Shakespeare vybral za dějiště svého Macbetha.

Battlefield of Culloden - Seznamte se se slavnou bitvou jakobitského povstání, která se tady odehrála v polovině 18. století.

Tomatin Distillery - Nahlédněte to tajemství výroby výtečné skotské whisky a ochutnejte pár vzorků.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Invernessu