Kao-siung
Kao-siung

Plavby v okolí

Kao-siung / Tchaj-wan

Na jihozápadě Tchai-wanu leží Kaohsiung City, které je se svými 2,75 miliony obyvatel druhým nejlidnatějším městem a největším přístavem země.

První písemné zmínky o něm pocházejí ze 17. století, archeologické nálezy však potvrzují, že oblast byla osídlena už před 7 tisíci lety. Už když se na začátku 17. století stalo město pod názvem Tankoya součástí Nizozemské východní Indie, byl jeho přístav jedním z nejdůležitějších rybářských přístavů jižního Tchai-wanu.

V roce 1684 se města zmocnila čínská dynastie Qing a o dvě století později, v roce 1895, byl ostrov postoupen Japonsku. Pod jeho nadvládou se Kaohsiung stal ekonomicky a strategicky důležitým centrem. Za druhé světové války bylo město bombardováno a silně poškozeno a po jejím skončení připadlo spolu s celou zemí opět Číně. Dnes je nejrychleji se rozvíjející oblastí Tchai-wanu.

Městem protéká Ai He, Řeka lásky, a na severovýchodě od něj se zvedá hřeben Centrálních hor s jednou z nejvyšších hor jižní Asie, horou Yushan (3 952 m). V oblasti přístavu najdete kopec Shoushan, tvořený usazeninami korálů, kterým se tady díky celoročně teplému klimatu nesmírně daří.

Kaohsiung, to je především moderní architektura. Ujít si z ní nenechejte 43 vteřin trvající jízdu vysokorychlostním výtahem do 75. patra Tuntex 85 Sky Tower, která je se svými 378 metry druhou nejvyšší stavbou v zemi. Ve městě ale najdete i stavby starší. Zuoying Old City je historické město vybudované na začátku 17. století. Prohlédnout si můžete také první oficiální britský konzulát v zemi, vystavěný v roce 1865. Maják Cihou pochází z roku 1883 a jsou od něho hezké výhledy na přístav.

Město hostí celou řadu nejrůznějších muzeí: výstavba Fo Guang Shan Buddha muzea trvala 10 let a byla dokončena teprve v roce 2011. Obdivovat tady můžete obrovskou zlatou sochu Buddhy a také jeho zub. Ve stanici metra Formosa Boulevard najdete The Dome of Light, který je s 4,5 tisíci barevnými skleněnými panely největší skleněnou prací na světě.

Jednou z největších atrakcí Kaohsiungu jsou Dračí a Tygří pagoda, které leží na umělém lotosovém jezeře Lianchi. Číňané věří, že když vejdete dračími ústy a po úzkém schodišti vystoupáte až na vrchol Dračí pagody a následně sestoupíte dolů tou Tygří, vyhne se vám neštěstí a zajistíte si životní úspěch.

V Kaohsiungu si přijdou na své milovníci nakupování: čeká tady na ně obrovská nákupní galerie Dream Mall s ruským kolem a také řada tradičních nočních trhů včetně toho největšího na celém Tchai-wanu, Kaisyuan Night Market.

Místa, která stojí za to vidět

Dragon and Tiger Pagodas – Vystoupejte na vrchol Dračí pagody a sejděte dolů tou Tygří a zajistěte si v životě úspěch a štěstí.

Tuntex 85 Sky Tower – Nechejte se vyvézt do 75. patra za pouhých 43 vteřin a z 378 metrů vysoké věže se na město podívejte z ptačí perspektivy.

Fo Guang Shan – Navštivte rozsáhlé muzeum a prohlédněte si obrovskou zlatou sochu Buddhy, jeho zub a spoustu dalších zajímavých artefaktů.

The Dome of Light – Nenechte si ujít část stanice metra Formosa Boulevard a její strop se 4,5 tisíci barevnými skleněnými panely.

Ai He – Projděte se kolem Řeky lásky s parky, stromy a restauracemi a v noci si užijte výhled z osvětleného mostu.

Dream Mall – Propadněte nákupní horečce v obrovském nákupním centru a kochejte se nádhernými výhledy z ruského kola na jeho střeše.

The British Consulate at Takao – Prohlédněte si historickou budovu prvního oficiálního britského konzulátu v zemi, vystavěného v roce 1865.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Čína, Tchaj-wan, Japonsko z Hong Kongu na lodi Norwegian Jade

Loď: Norwegian Jade
Trasa: Čína, Tchaj-wan, Japonsko
Nalodění: Hong Kong, Čína
Vylodění: Tokio, Japonsko
Trvání: 11 nocí