Hvar / Chorvatsko
U dalmatského pobřeží Chorvatska leží v Jaderském moři ostrov Hvar. V jeho jihozápadním cípu se nachází jeho největší – a stejnojmenné - město a přístav s asi 4 tisíci stálých obyvatel.
Historie Hvaru je dlouhá a bohatá: ve 4. století ostrov osídlili staří Řekové, o dvě století později pak Římané. Od 13. do 18. století bylo obchodní a kulturní centrum Jaderského moře součástí Benátské republiky, která jej využívala jako důležitou námořní základnu. Začátkem 19. století Hvar spadl pod nadvládu Habsburské říše a už v jeho druhé polovině se město stalo vyhledávaným cílem turistů, kterým je dodnes.
Hvar se může pochlubit pozůstatky opevnění ze 13. století, ale také nejstarším divadlem v Evropě, otevřeným v budově Arzenalu ze 13. století už roku 1612. Na vrcholcích města stojí dvě pevnosti. Španjola (nebo také Fortica) byla vystavěna ve druhé polovině 16. století na místě starší pevnosti zničené explozí, dnes hostí moderní turistický komplex a nabízí překrásné výhledy do širokého okolí. Pevnost Napoleon pochází z roku 1811 a na návštěvníky tady čeká hvězdárna.
Dominantou rozlehlého hlavního náměstí svatého Štěpána, největšího v Dalmácii, je stejnojmenná katedrála, postavená v renesančně-barokním stylu v 16. – 17. století na základech starého kostela. Panské a veřejné budovy v benátském stylu na náměstí pochází z doby od 15. do 17. století. Františkánský klášter z 15. století je zasazen do nádherných zahrad na pobřeží moře a je domovem malého muzea a rozměrného plátna Poslední večeře.
Hvarské muzeum vystavuje širokou sbírku archeologických nálezů a zájemci tady mohou nahlédnout do historie tohoto středomořského města. Zajímavé muzeum se nachází také na půdě letního sídla Hanibala Lucice, renesanční venkovské rezidence z první poloviny 16. století. Kdo by neměl minulosti ještě dost, může navštívit některé z řady archeologických nalezišť v okolí Hvaru.
Dubovica je překrásná pláž s krásně čistým mořem a hezkým kamenným domem, Mekicevica nabízí hned dvě oblázkové pláže a jen pár kilometrů od Hvaru leží také zátoka Milna s pláží a pěkným borovým lesem.
Kdo se rozhodne vyrazit za hranice města, měl by navštívit voňavá levandulová pole nebo vinice ve vnitrozemí hornatého ostrova. Za prohlídku určitě stojí vesnička Humac, vzdálená asi 35 kilometrů od Hvaru. Mezi polo-opuštěnými kamennými domy z 16. století si tady návštěvníci mohou pochutnat na vynikajícím jehněčím, grilovaném na dřevěném uhlí. Na člunu je pak možné vydat se třeba na ostrovy Pakleni s překrásnými osamocenými zátokami a plážemi, oblíbenými příznivci nudismu.
Mezi speciality Hvaru patří gregada z minimálně čtyř druhů ryb, podávaných s chlebem z chlebové pece, jehněčí nebo telecí maso připravené takzvaně „pod poklopem“, nebo tradiční hvarský slaný koláč, plněný třeba směsicí ryb rajčat, cibule, oliv a dalších dobrot.
Místa, která stojí za to vidět
Arsenal – Obdivujte nádhernou stavbu bývalé opravny válečných lodí ze 13. století s divadlem a hezkou galerií moderního umění.
Spanish Fort (Fortica) – Vystoupejte k pevnosti z druhé poloviny 16. století a kochejte se odsud nádhernými výhledy na moře i Hvar.
Franciscan Monastery – Nenechte si ujít starý klášter s kostelem z 15. století a prohlédněte si také rozměrné plátno se známým motivem Poslední večeře.
St Stephen Square – Projděte se po největším náměstí Dalmácie, lemovaném benátskými domy z 15. – 17. století a překrásnou katedrálou s 11 barokními oltáři.
Dubovica – Relaxujte a opalujte se na hezké pláži, jen co by kamenem dohodil od města.
Stari Grad – Navštivte sídlo, založené Řeky už ve 4. století před naším letopočtem, a nechte se okouzlit starým dominikánským klášterem s vyhlídkovou věží.
Pakleni Islands – Vyrazte na člunu na nedaleké ostrovy a užijte si osamocené zátoky a nádherné pláže, kde se nemusíte bát pořádně si odložit.