Palermo
Palermo

Plavby v okolí

Palermo / Itálie

Sicílie je největším středomořským ostrovem. Leží mezi Evropou a Afrikou a po staletí byla místem, kde se střetávaly jak mocenské zájmy, tak i všechny středomořské kultury. Na tváři ostrova se významně podepsali Řekové, Římané, Arabové, Normané a španělští Aragonové. Ti všichni, včetně mnoha dalších, zde vytvořili zcela jedinečný mix architektonických stylů i kulturních tradic.

 

Hlavním městem ostrova je Palermo, sedmisettisícová metropole ležící na severním pobřeží v údolí Conca d´Oro (Zlatá mušle). Toto úrodné údolí chráněné horami přilákalo fénické kolonisty už před 3000 lety a ti zde také založili první osadu a přístav. Po nich město převzali Řekové a Římané, ale důležitosti nabylo až v 9. století za arabské nadvlády, kdy se Palermo stalo jedním z nejdůležitějších center emirátu. Byly zde vystavěny výstavní mešity i paláce a město i přístav skutečně vzkvétalo. V r. 1072 ostrov ovšem dobyli normanští žoldnéři, kterým se na křížové výpravě do Svaté země Sicílie velmi zalíbila. Zde našli své „sluneční království“ a Palermo stanovili jeho hlavním městem. Normanští králové byli velice osvícení. Na svém dvoře si udržovali muslimské i židovské mudrce a podporovali arabské, italské i byzantské obyvatelstvo. Za jejich vlády se tak z Palerma stalo nejvzdělanější a nejkulturnější středisko v celé Evropě. Vznikl zde také zcela unikátní arabsko-normanský architektonický styl, který nese prvky románské i islámské architektury. Neznámější stavbou v tomto stylu je Normanský hrad s nádhernou Palatinskou kaplí. Konec vlády normanských králů (r. 1189) znamenal dobu dlouhého úpadku. Ostrov se střídavě ocital v rukou Němců, Francouzů, Španělů i Angličanů, ale nikdo z nich o něj nejevil větší zájem. Sláva Palerma už tak nebyla nikdy obnovena, kromě krátkého období prosperity na konci 19. století. Dvě zdrcující světové války město uvrhly do obrovské bídy a zoufalství, která trvá prakticky dodnes. Za vší tou omšelou fasádou se ovšem skrývá město plné kulturních i historických skvostů, které by žádný návštěvník Sicílie rozhodně neměl vynechat. Město má téměř orientální atmosféru a najdete zde krásné barokní kostely, mohutný Normanský hrad, katedrálu Nanebevzetí Panny Marie nebo arabsko-normanské kostely s unikátním souborem mozaik.   

 

Na kopci za městem leží důležitá obec Monreale. V době, kdy Palermo ovládali muslimové, zde v nedobrovolném exilu žil sicilský biskup. Tato historická úloha dočasného náboženského centra byla rozhodující pro normanského krále Viléma, který dal pokyn ke stavbě obrovské katedrály. Katedrála v arabsko-normanském stylu je dnes jednou z nejnavštěvovanějších sicilských památek a turisty láká na svůj zachovalý soubor mozaik, který je 3. největším mozaikovým cyklem na světě.  

 

Místa, která stojí za to vidět:

- Normanský hrad s Palatinskou kaplí

- katedrála Nanebevzetí Panny Marie

- La Martorana

- Piazza Pretoria

- Garibaldiho zahrady

- katedrála v Monreale

 

Vychutnejte si místní speciality...

- Caciocavallo – výrazný štiplavý sýr

- Sarde a beccafico alla Palermitana – šproty nadívané ančovičkami, piniovými oříšky a rozinkami 

- Cassata – sladké dortíčky plněné ricottou a kandovaným ovocem

- Cannoli – trubičky plněné sladkou ricottou a kousky čokolády

- Vino de mandorla – mandlové víno

- sicilská čokoláda


Místa, která stojí za to vidět