Koper

Koper / Slovinsko

Na jihozápadním pobřeží Slovinska leží na břehu Adriatického moře asi 5 kilometrů od hranic s Itálií nejstarší město země. Koper je perlou 47 kilometrů dlouhého slovinského pobřeží a jednou z častých zastávek výletních lodí na jejich cestě Středomořím. Oficiálně dvoujazyčné (italština a slovinština) město má asi 25 tisíc obyvatel.

Koper má své počátky ve střední době bronzové, ve starověkém sídle vybudovaném na ostrově v jihovýchodní části Koperského zálivu. Za doby starověkého Řecka bylo město známé jako Aegida, v 6. století pak bylo přejmenováno na Kozí město (Goat Town), ještě později pak na Justinopolis. Obchodní vztahy s Benátkami jsou doložené už od 10. století, ve 13. století byl Koper dokonce připojen k Benátské republice, což silně ovlivnilo jeho pozdější vývoj i architekturu. Po skončení druhé světové války spadlo město pod kontrolu Jugoslávie a poté, co Slovinsko získalo v roce 1991 nezávislost, zůstal jediným obchodním přístavem země.

Silný benátský vliv je ve městě patrný dodnes. Středověké Staré město, rozložené kolem Titova náměstí, je poseté stavbami v benátském stylu. Patří mezi ně například Pretoriánský palác z 15. století, dnes sídlo turistické kanceláře, „Loggia“ ve stylu benátské gotiky nebo kostel Carmine Rotunda.

Kdo se chce na město a Terstský záliv podívat z ptačí perspektivy, neměl by si nechat ujít výstup na věž katedrály Nanebevzetí Panny Marie, jejíž historie sahá až do druhé poloviny 12. století. Katedrála se může pochlubit jedním z nejstarších zvonů ve Slovinku, vyrobeným v roce 1333.

Dosud turismem příliš nezasažený Koper nabízí svým návštěvníkům autentickou atmosféru s nádechem Itálie, farmářský trh s těmi nejčerstvějšími produkty i řadu skvělých kaváren i restaurací.

Jen hodiny jízdy od Koperu leží hlavní město země, Lublaň, kulturní centrum Slovinska s řadou historických budov, které určitě stojí za pozornost. Jen 35 kilometrů severovýchodně se pak nachází Škocjanské jeskyně, systém vápencových chodech, závrtů a jeskyní s jednou z největších jeskynních prostor světa a nádhernou krasovou výzdobou, zapsané na seznam UNESCO.

Koper je skvělým výchozím místem i pro návštěvu dalších pobřežních měst Slovinska, jako jsou Izola, Portoroz nebo Piran.

Koperská kuchyně je směsicí té slovinské a italské s vlivy Rakouska, Chorvatska a Maďarska. Kromě pizzy a těstovin stojí za ochutnávku třeba „belokranjska povitica“, pečivo ve tvaru spirály se sladkou nebo slanou náplní, nebo „bujta repa“, hustá polévka z dušeného vepřového se spoustou zeleniny.


Místa, která stojí za to vidět

Praetorian Palace – Prohlédněte si jednu z nejkrásnějších staveb města, palác z 15. století, vystavěný ve stylu benátské gotiky.

St. Mary´s of the Assumption Cathedral – Kochejte se nádhernými výhledy z věže katedrály z druhé poloviny 12. století s nejstarším zvonem ve Slovinsku.

Skocjan Caves – Navštivte jeskynní systém s jednou z největších jeskynních prostor na světě a bohatou krasovou výzdobou, zapsaný na seznam UNESCO.

Ljubljana – Zavítejte do hodinu jízdy vzdáleného hlavního města a kulturního střediska země, které se může pochlubit řadou historických památek.

Izola, Portoroz, Piran – Nenechte si ujít ani další města krátkého slovinského pobřeží s neopakovatelnou atmosférou ovlivněnou sousední Itálií.


Místa, která stojí za to vidět