Plavba z Havany po Karibských ostrovech

S partou dvanácti Čechů a Slováků jsme se rozhodli vyměnit pošmournou únorovou Prahu za exotické koktejly, nekonečné písečné pláže a azurové moře. Vyrazili jsme totiž na dvanáct dní do slunného Karibiku. Po celou cestu, od nástupu do letadla až po návrat, nám společnost dělala česká průvodkyně Jana, díky které jsme poznali tamní život i historii a odvezli si třeba i vyhlášené kubánské doutníky téměř zadarmo. Začtěte se do našich dobrodružství!

Sluncem zalité pláže legendárního Varadera

Cesta za karibskou exotikou pro nás začala ráno na pražském letišti Václava Havla, kde jsme po prvotním seznámení nasedli do letadla směr Paříž, odkud jsme pokračovali dále do kubánské Havany. Tolik jsme se těšili, že nám let přes Atlantik připadal jen jako chvilka…a najednou jsme tam byli! Tropické klima nás přivítalo hned při výstupu z letadla a zimní Praha jako by byla ta tam. Od našeho cíle nás dělil už jen přejezd autobusem a o dvě hodiny později se před námi otevřel slavný poloostrov Varadero a s ním i hotel  Solymar Barceló. Stavba z 30. let nás na první pohled zaujala zajímavou architekturou. K areálu přiléhaly i malé vilky obklopené nádhernými zahradami s nejrůznějšími exotickými rostlinami a stromy. K tomu samozřejmě nechyběla ani typická karibská pláž s jemných bílým pískem a azurovým mořem.

Pobyt nám zpříjemňoval dostatek lahodného jídla, kde bylo na výběr ze spousty čerstvých ryb i dalších místních specialit.

Na místě jsme se sešli s českým delegátem – Kubáncem, který ale plynně ovládal češtinu. Poutavě nám představil celé letovisko a nabídl i výlety po místních zajímavostech. Nakonec ale před výletováním převážilo koupání a relax na pláži.

I ten se dal ale ozvláštnit – k dispozici byla projížďka místním katamaránem ke krásným korálovým útesům.  U nich bylo možné šnorchlovat  a prohlédnout si tak pěkně zblízka nejrůznější druhy tropických ryb a dalších mořských živočichů.

Půvabnými uličkami staré Havany

Čtvrtý den jsme se museli se slunným Varaderem rozloučit. Během návratu do Havany nás cesta vedla severním pobřežím Kuby a před námi se tak rozprostřel krásný výhled na Atlantský oceán. Po nejvyšším mostě ostrova jsme přejížděli nádherné údolí Yumurí s posledními zbytky kubánské přírody, které v minulosti naštěstí nepodlehly intenzivnímu zemědělství. Večer nás přivítala krásně osvětlená Havana i starý přístav, ze kterého vedly naše kroky přímo na palubu výletní lodi MSC Opera.

Ta ale ještě zůstávala několik dní v přístavu, a proto jsme čas využili k prohlídce historické Havany. Nevynechali jsme žádnou důležitou památku a společně s průvodkyní Janou jsme prošli Havana Vieja – Starou Havanu se čtyřmi hlavními náměstími, které spojují zachovalé uličky plné krásných koloniálních paláců, muzeí i kostelů. Mezi hlavní atrakce patří katedrála sv. Kryštofa, kde byly svého času uloženy ostatky slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba, dále kostel sv. Františka či náměstí Placa des Armas s Palácem guvernéra z 16. stol. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na slavnou nákupní třídu Obispo, která je vyhlášená svým nočním životem, bary i restauracemi. Nedaleko přístavu jsme zavítali i do palírny slavného rumu Havana Club. Její návštěvu jsme ovšem nakonec vyměnili za praktickou ochutnávku na náměstí Placa Vieja, kde jsme za poslechu živé kubánské kapely vyzkoušeli nejen kubánský rum, ale i jediné točené pivo na ostrově. Pro velký úspěch jsme se do stejné pivnice během dalších dní ještě několikrát vrátili.

 

Po stopách Ernesta Hemingwaye

Kubu si zamiloval i Ernest Hemingway, jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů 20. stol. Jeho vila na okraji Havany je velkou turistickou atrakcí, ovšem díky nepravidelné otvírací době jsme ji nemohli navštívit. Volný čas jsme proto využili k objevování dalších krás města a zavítali ke Kapitolu, který byl postaven podle stejnojmenné americké budovy. Nutno ovšem podotknout, že ten kubánský je samozřejmě o 1 m vyšší! Naše kroky poté vedly zpátky na Obispo k baru Floridita s nejlepším koktejlem Daiquiri široko daleko, na které téměř každý den chodíval námi už zmíněný Hemingway.

Procházku jsme zakončili na nábřeží s bývalým Prezidentským palácem, který dnes slouží jako Muzeum revoluce, a několika mohutnými historickými pevnostmi.

Ke Kubě samozřejmě patří i doutníky, které se proslavily po celém světě. Továrna nedaleko Kapitolu byla ovšem uzavřena a v obchodě si za slavné Cohiby účtovali nemalé peníze. S prázdnou jsme ale domů neodjeli. Díky kontaktům naší průvodkyně nám pravé kubánské doutníky přivezla paní Helena, Češka, která na ostrově žije už několik desítek let.

Den na moři

Sedmý den konečně zvedáme kotvy! Dopoledne jsme ještě strávili v Havaně nákupem suvenýrů či posledním pivem v oblíbené pivnici a poté už hurá směr Jamajka. Během vyplutí se nám z horní paluby rozprostřel nádherný výhled na celé město s jeho nezapomenutelnou atmosférou a udělal tak krásnou tečku za naším kubánským dobrodružstvím.

Cestování výletní lodí má jednu nespornou výhodu. Je neuvěřitelně pohodlné. Místo mačkání se v sedačkách letadla nebo autobusu na nás čekal plovoucí hotel i zábavní centrum v jednom balení. Vedle skvělého jídla je tu k mání nespočet aktivit od sportování po kulturní vyžití. Každý si tak den na moři užil podle svého gusta.

Za uvolněnou atmosférou tropické Jamajky

S dalším ránem jsme zakotvili u břehů ostrova proslaveného hlavně uvolněnými tóny jamajského reggae. Z přístavu Montego Bay na západní straně ostrova jsme se soukromým autobusem vydali až k vesnici Nine Mile, která je cílem všech milovníků slavného zpěváka Boba Marleyho. Cestou jsme projížděli vnitrozemím ostrova, které se pyšní neporušenou krajinou s autentickými vesničkami vzdálenými od ruchu turistických letovisek.

Prohlídka rodného domu Boba Marleyho byla pro nás opravdovým zážitkem se vším všudy. Na uvítanou jsme dostali jamajský drink v typických barvách žluté, zelené a červené. Ten se tradičně podává zapálený a pije se brčkem. Po něm už následovala prohlídka domu, kde Bob Marley strávil velkou část svého života. Tím nás provedl svérázný průvodce Mr. Crazy, který svou přezdívku nezískal nadarmo. Pravý rastafarián a také vyznavač uvolněného jamajského života nám ukázal místa, kde Bob Marley bydlel i napsal své nejznámější hity.

Vedle domu se nacházela jeho hrobka, ve které je pochován i se svou rodinou. Turisté i místní tam chodí uctít jeho památku, proto zde najdete slušnou sbírku typických jointů. Ty se staly jedním ze symbolů nezávislého života hudební ikony. Celou prohlídku nás provázely tóny jamajského reggae, které zde hráli místní hudebníci a samozřejmě i vůně marihuany, kterou bez přestání kouřil náš průvodce.

S úsměvem na rtech jsme se poté vydali na pobřeží ostrova do vyhlášeného jamajského letoviska Ocho Rios, kde jsme samozřejmě nevynechali slavné kaskádovité vodopády Dunn´s river falls. Ty jsou obklopené tropickými zahradami a stékají přímo na písečnou pláž. Pozvolné kaskády umožňovaly skupinkám návštěvníků držících se za ruce výstup vodou až na vrchol vodopádů. Byly tak pro nás příjemným osvěžením v horkém počasí. Jamajské putování jsme zakončili průjezdem města Ocho Rios a cestou po severním pobřeží ostrova, během které nás svým výkladem a hlavně zpěvem bavila i sympatická místní průvodkyně.

V moři s rejnoky

Další den jsme dopluli ke břehům Kajmanských ostrovů. Zde jsme využili nabídky společnost MSC a vyrazili za místní atrakcí – koupání s mořskými rejnoky. Naše plány se ale překazily v momentě, kdy se nepodařilo nastartovat připravenou loď. Naše zklamání ale naštěstí odvrátila průvodkyně Jana, která pohotově domluvila stejný výlet s jinou společností. Náhradní loď nás tak bezpečně odnesla na průzračnou mělčinu, kterou křižovali mořští rejnoci. Od posádky jsme dostali krmení i šnorchly. Pak už jen stačilo ponořit se za nimi do vody. Azurově modrá voda umožňovala překrásný pohled na proplouvající rejnoky, které jsme mohli pohladit i nakrmit.

Po návratu jsme měli ještě chvíli na procházku hlavním městem Kajmanských ostrovů – George Townem, kterou jsme využili pro nákup suvenýrů, mezi kterými nemohly chybět místní rumy. Zbytek dne jsme strávili na palubě MSC Opera a plavbou na naši poslední zastávku.  

Po mayským památkách

Pestrý program plavby krásně doplnila zastávka na mexickém ostrově Cozumel, který jsme ovšem krátce po přistání opustili. Rozhodli jsme se totiž přeplout na pevninu a navštívit třetí nejslavnější mayský archeologický areál Tulum, jehož krása je ještě zveličená tím, že se celý areál nachází jako jediný na pobřeží moře. Do historie Tulum včetně zajímavostí ze života starých Mayů nás ochotně zasvětil místní průvodce. Během společné procházky jsme viděli mayskou pyramidu, chrámy i obytné domy. Netradičním zpestřením byli exotičtí leguáni vyhřívající se podél cesty. Prohlídku jsme zakončili koupáním na písečné pláži a nákupem suvenýrů. Příjemnou tečkou byla ochutnávka místních likérů a vyhlášené mexické čokolády podle receptury starých Aztéků. Nemohla chybět ani tequilla, tradiční mexická pálenka.  

Další den se před námi znovu objevila silueta Havany a nám bylo jasné, že plavba na výletní lodi MSC Opera je u konce. Během zpátečního letu do zmrzlé Prahy nás ovšem hřály vzpomínky na tropický ráj uprostřed Karibiku i krásné zážitky…